FA

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

تنظیمات سیستم خنک کننده

هر سازنده مجموعه ژنراتور گزینه های مختلفی را برای طراحی سیستم خنک کننده ارائه می دهد. دو سبک رایج سیستمهای خنک کننده، سیستمهای حلقه بسته و حلقه باز هستند. سیستمهای حلقه بسته شامل پمپ های خنک کننده، فن خنک کننده و رادیاتورهایی که در واقع به عنوان یک واحد در همه دیزل ها است. علاوه بر این، گزینه های کانتینر و تریلر نیز هم ارائه می شود.

یک ماده خنک کننده بر پایه اتیلن گلیکول از طریق اجزای سیستم خنک کننده گردش می یابد. عملکرد این سیستم به شرح زیر است:

 • موتور روشن می شود، پمپ درایو مستقیم رانده می شود و کلاچ فن به حال چرخش در می آید.
 • موتور به دمای شروع به کار می رسد، ترموستات خنک کننده باز می شود و کلاچ فن درگیر می شود.
 • مایع خنک کننده اتیلن گلیکول به اجزای داخلی بلوک موتور و سرسیلندر، مانند کولر روغن و اینترکولر انتقال می یابد.
 • هوا از طریق رادیاتور خارج میشود.
 • جریان خنک کننده برگشتی به رادیاتور هدایت می شود.

پیکربندی سیستم خنک کننده دیزل ژانراتور

سیستم های حلقه باز عموما در کاربردهای دریایی مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه می توان در مواردی که آب قابل قبولی در دسترس باشد استفاده شود. عملکرد این سیستم به شرح زیر است:

- موتور روشن می شود، پمپ درایو مستقیم با تأمین آب دریا به ترموستات هدایت می شود. موتور به دمای شروع به کار می رسد، ترموستات آب دریا باز می شود و اجازه می دهد آب دریا از طریق بلوک موتور، سر سیلندر و اجزایی مانند کولر روغن و کولر بین المللی جریان یابد.

حفظ سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور

برای اطمینان از عملکرد ژنراتور، درک اساسی از اجزای سیستم خنک کننده مورد نیاز است. تولید کنندگان مولدهای جداگانه روش های بازرسی و نگهداری سیستمهای خنک کننده را شرح می دهند. در زیر استانداردهای کلی این صنعت وجود دارد.

هشدار

 • برای جلوگیری از احتمال صدمه، همیشه قبل از نگهداری سیستم خنک کننده، تمام منابع موتور / ژنراتور را برچسب گذاری و قفل کنید.
 • درپوش فشار را از یک موتور داغ جدا نکنید. قبل از برداشتن درپوش فشار، صبر کنید تا دما و دما کمتر از 120 درجه فارنهایت (50 درجه سانتیگراد) شود. اسپری خنک کننده یا بخار گرم شده می تواند باعث صدمه شود.
 • خنک کننده سمی است. از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. در صورت عدم استفاده مجدد، مطابق با مقررات محلی محیط زیست دور ریخته شود.
 • پره فن خم شده را صاف نکنید و یا به استفاده از فن آسیب دیده ادامه دهید. خم شدن یا خراب شدن تیغه فن ممکن است در حین کار خراب شود و باعث صدمه یا خسارت به دارایی شود.

احتیاط

سیستم خنک کننده باید به درستی پر شود تا از قفل شدن نا به هنگام دیزل جلوگیری کند. اگر هوا در سیستم خنک کننده وجود داشته باشد، پمپ با ایجاد حفره باعث فرسودگی زودرس پمپ و آسیب دیدن موتور می شود. هنگام سرویس دهی به سیستمهای خنک کننده همیشه به راهنمای تولید کننده مراجعه کنید.

خنک کننده

خنک کننده موتور مخلوطی از آب تمیز با کیفیت خوب و مخلوط ضد یخ اتیلن گلیکول است. هرگز آب را فقط به عنوان خنک کننده استفاده نکنید. مایع خنک کننده یاتاقانهای پمپ خنک کننده را روغن کاری کرده و به محافظت در برابر زنگ زدگی در مجاری خنک کننده موتور کمک میکند. برای مخلوط خنک کننده مناسب همیشه به توصیه های سازنده مراجعه کنید.

سیستم خنک کننده

هر برنامه دیزل ژنراتور می تواند پیکربندی سیستم خنک کننده متفاوتی داشته باشد. در زیر یک لیست کلی از اجزای زیر وجود دارد:

 • • پمپ خنک کننده: بستگی به اندازه موتور، تسمه یا چرخ دنده دارد. خنک کننده را در سراسر سیستم خنک کننده به گردش می آورد.
 • • رادیاتور: میتواند از نوع رادیاتور یک یا دوتایی باشد. استفاده از دو رادیاتور برای ایجاد دو حلقه در سیستم امکان خنک سازی بیشتر را فراهم می کند.
 • • فن: میتواند تسمه یا درایو مستقیم باشد. برنامه های تسمه محور می توانند از کلاچ فن استفاده کنند تا در صورت نیاز فن درگیر شود.
 • • کولر روغن موتور: خنک کننده ای که به کشتی عرضه می شود. Vessel دارای یک بسته لوله است که در ماده خنک کننده غوطه ور شده است. روغن از طریق بسته لوله عبور می کند و توسط مایع خنک کننده اطراف خنک می شود.
 • • Louvers : در واحدهای سایبان و متحرک استفاده می شود تا هوا از جو به رادیاتور منتقل شود. سیستمهای کنترلی می توانند امکان باز یا بسته شدن کامل را فراهم کنند. سیستمهای کنترل پیشرفته می توانند به اندازه مورد نیاز برای کار با حق بیمه، باز شوند.

 

سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور چیست؟

صنایع زیادی را می توان نام برد که جزء مصرف کنندگان و متقاضیان خرید دیزل ژنراتور هستند. این دستگاه نقشی حیاتی در صنایع دارد و بدون آن، خسارات جبران ناپذیری به بخش تولیدات وارد می شود. موتور دیزل ژنراتور معمولا در حین کار و فعالیت، گرما و حرارت زیادی را تولید می کند. قطعا هر چه میزان گرما و حرارت بیشتر باشد، امکان ورود آسیب به قطعات مختلف دیزل افزایش پیدا می کند. همین حرارت می تواند لایه های روغنی موجود روی سطح قطعات را به مرور زمان از بین ببرد. در نتیجه سیم پیچ ها سوخته و بلااستفاده خواهند شد. 
برای جلوگیری از بروز این اتفاقات، معمولا از سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور استفاده می کنند که بسیار کاربردی بوده و موثر واقع می شود. سیستم های خنک کننده در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند و صنعتگران می بایست با توجه به شرایط و شدت کار بهترین نوع آن را تهیه کنند. پیکربندی سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور برای هر یک از ژنراتورهای دیزلی با توجه به ساختار و عملکردی که در کار دارند متفاوت است. در ادامه بیشتر با انواع سیستم خنک کننده و ویژگی های آن ها آشنا می شویم.

انواع سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور

سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور با توجه به نوع ژنراتور دیزلی به دو گروه هوا خنک و آب خنک تقسیم می شود. در ادامه به معرفی هر کدام از این دو نوع سیستم می پردازیم.

سیستم خنک کننده هوا خنک

عملکرد این سیستم به این صورت است که با به گردش درآوردن هوا درون موتور دیزلی باعث کاهش دما و خنک شدن آن می شود. این سیستم ها مجهز به دو سیکل یا چرخه خنک سازی هستند که عبارتند از:
خنک سازی به روش تهویه باز: در این روش با گرفتن هوای پیرامون اگزوز و هدایت آن به بخش های جلو، دمای سیستم کاهش پیدا می کند. در واقع هوا با پیمودن مسیری مشخص درون دستگاه موجب خنک سازی دیزل ژنراتور می شود.
خنک سازی به روش هوا محصور: همانطور که از نام این روش پیداست، هوا به بیرون از دستگاه خارج نمی شود. با محصور شدن هوا، فشار هوا افزایش پیدا کرده و این مسئله باعث فعال شدن فن دستگاه می شود. با روشن شدن فن، دمای دیزل ژنراتور کاهش پیدا می کند.

سیستم خنک کننده آب خنک

این سیستم را با نام سیستم خنک کننده مایع هم معرفی می کنند. در واقع دلیل نامگذاری این وسیله به نام خنک کننده مایع این است که در عملیات خنک سازی، علاوه بر آب، از ضد یخ و روغن دیزل ژنراتور نیز استفاده می شود. در بخش بعدی مراحل کار سیستم آب خنک را مورد بررسی قرار می دهیم.

مراحل سیستم خنک کننده آب خنک

1. با روشن کردن دستگاه، واتر پمپ آن فعال شده و فن نیز شروع به کار می کند.
2. بعد از گذشت زمانی کوتاه، موتور دیزل ژنراتور به یک دمای حداقلی می رسد.
3. در این مرحله ترموستات دستگاه باز می شود.
4. از طریق لوله کف رادیاتور، داخل پمپ آب، ضد یخ تزریق می شود.
5. بعد از تزریق، واتر پمپ بلافاصله و به سرعت، ضد یخ را به درون بلوک سیلندر ارسال می کند.
6. در زمان حرکت ضد یخ درون سیلندر، حرارت نیز منتقل شده و همین عامل باعث کاهش دمای سیستم می شود.
7. پس از گذر از سیلندر، ضد یخ به نقطه آغازی رفته و دمای این قسمت را نیز کاهش می دهد.
8. مواقعی که دمای دستگاه بیش از حد معمول افزایش پیدا می کند، ترموستات شروع به کار کرده و آب را ابتدا به بخش بالایی و سپس به بخش پایینی رادیاتور ارسال می کند. این فرایند باعث خنک سازی شبکه و موتور دیزل ژنراتور می شود.

تنظیمات سیستم خنک کننده موتور ژنراتور

شرکت های تولیدکننده، روش های مختلفی برای ساخت سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور در نظر می گیرند. رایج ترین روش ها برای طراحی و ساخت این سیستم ها عبارتند از: سیستم حلقه باز و سیستم حلقه بسته. سیستم حلقه باز معمولا موارد مصرف دریایی دارند. در شرایطی که آب مورد نیاز فراهم باشد می توان از این سیستم استفاده کرد. 
سیستم حلقه بسته نیز، شامل فن خنک کننده، پمپ خنک کننده، کانتینر، رادیاتور و تریلر می شود. هر کدام از این سیستم ها روش کار مخصوص به خود را دارند. بنابراین لازم است پیش از خرید با عملکرد آن ها به خوبی آشنا شوید.

سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور از چه اجزایی تشکیل شده است

همانطور که مطلع هستید، سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور انواع گوناگونی دارد. با توجه به نوع دستگاه، اجزا و قطعات مختلفی برای آن در نظر گرفته می شود. برای روشن تر شدن قضیه بگذارید یک مثال ساده بزنیم. در سیستم خنک کننده از نوع هوا خنک، اجزایی همچون پمپ آب و رادیاتور مشاهده نمی شوند. در مقابل سیستم های آب خنک برای عملیات خنک سازی به این قطعات نیاز دارند. اما اگر بخواهیم به طور کلی با اجزاء سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور آشنا شویم، می توانیم به چند مورد زیر اشاره کنیم:

رادیاتور

مایعی که برای خنک کردن سیستم، گرما را جذب می کند، وارد رادیاتور دستگاه شده و این بخش با به جریان انداختن هوا، مایع را خنک می کند. در نهایت رادیاتور مایع را به سمت موتور هدایت می کند و مایع با پمپاژ شدن در این بخش باعث خنک شدن موتور می شود. با تکرار این چرخه حرارت دیزل ژنراتور کاهش یافته و کل سیستم خنک می شود. برخی از دیزل های ژنراتور که در ابعاد و اندازه های بزرگ تولید می شوند، مجهز به دو رادیاتور هستند.

فن رادیاتور

زمانی که دما و حرارت دیزل ژنراتور بیش از حد مجاز افزایش پیدا می کند، فن رادیاتور فعال شده و شروع به کار می کند.

پمپ دستگاه

تزریق کردن مایع به بخش های مختلف دیزل ژنراتور نیاز به اعمال فشار دارد. فشار مورد نیاز برای تزریق مایع از طریق پمپ تامین می شود.

اینترکولر

برخی مواقع سیالات در تماس با یکدیگر نیستند. در چنین شرایطی اینترکولر باعث انتقال حرارت میان روغن و جریان هوا خواهد شد.

کولر روغن موتور

با افزایش بیش از حد حرارت، کولر روغن موتور وارد عمل شده و دمای روغن موتور را کاهش می دهد. عملیات خنک سازی روغن نیز به این صورت است که ابتدا روغن وارد کولر شده و حرارت آن به وسیله آب گرفته می شود.

مایع خنک کننده دیزل ژنراتور چه ویژگی هایی دارد

نکته مهمی که می بایست در خصوص سیستم های خنک کننده مایع بدانید این است که مایعی که برای کاهش دمای سیستم به کار می رود، مایعی با ویژگی های خاص است. در واقع نمی توان از هر مایعی برای عملیات خنک سازی استفاده کرد. از مهم ترین ویژگی های مایع خنک کننده دیزل ژنراتور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
این مایع بایستی دارای ترکیباتی باشد که موجب خرده شدن قطعات داخلی دیزل ژنراتور نشوند.
در صورتی که برای عملیات خنک سازی از ضد یخ استفاده می کنید، بهتر است ترکیبات موجود در آن سدیم نیتریت یا اتیلن گلیکول باشند.
برای بهره وری بهتر دیزل ژنراتور و کیفیت فرایند خنک سازی سیستم، بهتر است ضد یخ را هر 6 یا 12 ماه یک بار تعویض کنید.
نکات مهم در نگهداری از سیستم خنک کننده موتور دیزل ژنراتور
  برای اینکه سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور طول عمر و ماندگاری بالایی داشته باشد. لازم است از آن مراقبت های ویژه ای به عمل آورده تا احتمال صدمه دیدن به حداقل ممکن برسد. از مهم ترین نکات در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد:
قفل کردن ژنراتور
در صورتی که پره دستگاه دچار آسیب یا صدمه شده تا زمانی که مشکل را رفع نکرده اید، اقدام به استفاده از سیستم نکنید. همچنین پره ای که خمیده شده را صاف نکنید.
آموزش نحوه پر کردن مایع خنک کننده نیز در عملکرد سیستم بسیار تاثیرگذار است.
به هیچ عنوان درپوش فشلر را از موتوری که حرارت زیادی داشته و داغ است، جدا نکنید.

دقت داشته باشید که مایع خنک کننده یک ماده مضر و سمی برای سلامت انسان ها و حیوانات است. بنابراین 
آن را از کودکان، حیوانات و به طور کل طبیعت دور نگه دارید. برای دور ریختن آن لازم است نکات زیست محیطی را به خوبی در نظر داشته باشید تا میزان آسیب وارد شده به محیط زیست به حداقل ممکن برسد.

18 آذر 1399
منبع:
دیدگاه خود را بنویسید