FA

فیلتر های سوخت دیزل ژنراتور

فیلتر سوخت دیزل ژنراتور می تواند براساس طراحی دیزل ژنراتور متفاوت باشد. آب و مواد خارجی و آلودگی های هوا ممکن است در طی مراحل انبارداری، حمل و نقل وارد سوخت شود و آن را آلوده کند و همچنین خود سوخت ممکن است دارای ناخالصی ها و مواد بسیار ریز میکروسکوپی باشد.

ورود هر گونه آلودگی و ناخالصی ریز و درشت باعث صدمه رساندن و فرسایش قطعات سیستم سوخت رسانی می شود و ورود آب هم به مرور زمان در این قسمت ها باعث زنگ زدگی و فرسایش قطعات ظریف سیستم سوخت رسانی می شود.

وجود آب و ناخالصی ها در سوخت باعث نا منظم کار کردن موتور و تولید دود از اگزوز و کاهش توان موتور ژنراتور می شود و به این علت است که در سیستم های سوخت رسانی از فیلتر برای جدا کردن آلودگی استفاده می شود

.بیشتر فیلتر های تصفیه کننده سوخت دیزل ژنراتور از نوع کاغذی هستند، این فیلتر ها از یک نوع کاغذ مخصوص ساخته شده است و برای افزایش سطح موثر فیلتراسیون، آن را به صورت چین دار ساخته و در داخل محفظه فلزی قرار داده اند.

انواع فیلتر براساس مدل دیزل ژنراتور

 • · فیلتر های دیزل ام تی یو
 • · فیلتر های دیزل ولوو
 • · فیلتر های دیزل پرکینز
 • · فیلتر های دیزل لوول
 • · فیلتر های دیزل میتسوبیشی
 • · فیلتر های دیزل دویتس
 • · فیلتر های دیزل کامینز

فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

در این فیلتر ها، سوخت بعد از ورود به داخل و بالای محفظه فیلتر، وارد آن شده و از سوراخ و منافذ ریز روی کاغذ عبور می کند. ناخالصی های سوخت چون بزرگتر از سوراخ های کاغذ هستند روی آن گیر کرده و سوخت که دارای مولکول های ریز تری است از داخل منافذ عبور می کنند.

سوخت های عبوری وارد قسمت پایین فیلتر شده و از طریق استوانه مرکزی فیلتر به سمت بالای آن و دریچه خروجی حرکت می کنند.

فیلتر ها بسته به نوع و قدرت موتور و میزان سوخت درخواستی آن مورد استفاده قرار می گیرند، به این علت در موتور های مختلف فیلتر های با اندازه های مختلف استفاده می شود. سایز فیلتر ها براساس سطح فیلتراسیون آن ها می باشد.

مثلا در موتور های با تعداد سیلندر های کم و قدرت پایین از یک فیلتر به اندازه کوچک استفاده می شود به این علت که مقدار سوخت مصرفی و یا درخواستی موتور کم بوده و این فیلتر توانایی تصفیه این مقدار سوخت را دارد اما در موتور های بزرگ تر ممکن است از یک فیلتر بزرگ یا دو فیلتر دوقلو استفاده کنند.

چه زمانی باید فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور تعویض شود:

زمان تعویض فیلتر گازوئیل بستگی به نوع و کیفیت سوختی که استفاده می شود دارد، اگر سوخت مورد استفاده نا خالصی زیادی داشته باشد و یا کثیف باشد، فیلتر گازوئیل زودتر خراب و فرسوده می شود و باید عوض شود.

معمولا بعد از 2 بار تعویض فیلتر روغن حتما فیلتر گازوئیل را تعویض کنید.

فیلتر آب گیر

فیلتر آب گیر دارای یک پیاله یا کاسه شیشه ای در قسمت پایین خود است و از آن جایی که ذرات و مولکول های آب درشت تر و سنگین تر از مولکول های سوخت هستند، هنگام ورود به فیلتر از منافذ ریز آن عبور نکرده و وارد قسمت پایین فیلتر می شوند.

آب های وارد شده به این قسمت به دلیل سنگین تر بودن از سوخت در قسمت پایین پیاله نشست می کنند. هنگام سرویس های روزانه و هنگام کار موتور، آب داخل پیاله شیشه ای به صورت گلوله های قهوه ای رنگ به راحتی قابل رویت هستند و با باز کردن پیچ تخلیه می توان آن ها را خارج کرد.

در برخی از این فیلترها که فاقد پیاله شیشه ای هستند و یا بازدید از پیاله آب گیر به آسانی نیست، از یک سنسور الکتریکی هشدار دهنده وجود آب در پیاله فیلتر و سیستم سوخت رسانی استفاده می شود.

سنسور یا حسگر وجود آب، از طریق جریان الکتریکی باتری کار می کنند و در پایین پیاله جمع آوری آب فیلتر نصب می شود.

در صورت وجود آب در پیاله فیلتر، المنت سنسور تحریک شده از طریق جریان الکتریکی لامپ یا بوق هشدار دهنده وجود اب را روشن کرده و رانندیا اپراتو را از وجود آب در پیاله فیلتر با خبر می کند که در این صورت باید آب موجود در پیاله را خالی کرد.

فیلتر هوا

فیلتر هوا دیزل ژنراتور در انواع مختلف و با تکنولوژی های مختلفی تولید می شوند که اگر بخواهیم آن ها را دسته بندی کنیم به 4 نوع تقسیم می شوند:

 • · فیلتر هوای کاغذی
 • · فیلتر هوای روغنی
 • · فیلتر هوای اسفنجی
 • · فیلتر هوای پنبه ای

فیلتر هوا باید هر 50 ساعت یکبار باد گیری شوند و به صورت استاندارد در هر 400 ساعت کارکرد تعویض شود.

فیلتر روغن دیزل ژنراتور:

این فیلتر با تصفیه روغن از آلاینده های مایع و جامد باعث رفع مشکلاتی مانند شکستگی سیلندر و... می شوند.

27 شهریور 1400
منبع:
دیدگاه خود را بنویسید