FA

ابعاد و اندازه دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور، دستگاهی دارای یک موتور دیزل، یک ژنراتور و انواع متعلقات فرعی است که به یکدیگر وصل شده اند. اندازه دیزل ژنراتور به نوع قطعات به کار رفته در آن بستگی دارد که به دستگاه امکان تولید برق با توان های مختلف را می دهد.
متعلقات فرعی دستگاه دیزل شامل موارد زیر است:
شاسی
اطاقک پوشاننده
عایق های صدا
سیستم های کنترل
قطع کننده های اضطراری مدار
سیستم مولد گرما
سیستم استارت اتومات و دینام
فیلترها

آیا ابعاد دیزل ژنراتورهای مختلف با هم یکسان است؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد که اندازه اتاق دیزل ژنراتور با هم یکسان نیست. در واقع ابعاد اتاق دیزل ژنراتور باید طوری طراحی شود که کارگران فنی زمانی که ژنراتور احتیاج به تعمیرات دارد به راحتی بتوانند به تعمیر یا تعویض سر سیلندر، منیفولدها، لوله های اگزوز و باقی تجهیزات بپردازند.
اتاقی که قرار است دیزل ژنراتور در آنجا باشد باید برای استفاده از جرثقیل زنجیره ای یا جرثقیل با سرنشین فضای مناسب و کافی را داشته باشد.
همچنین باید ابعاد اتاق طوری طراحی شود که دیزل ژنراتور ها برای تجهیزات خنک کننده ، تجهیزات کوآرکتاسیون و تجهیزات ضد صدا و ضد لرزش فضای کافی را داشته باشند زیرا قابل اطمینان ترین دیزل ژنراتورها بعد از هزاران ساعت کار احتیاج به تعمیرات پیدا می‌کنند و باید این نکته همیشه در نظر گرفته شود.

اندازه دیزل ژنراتور با توجه به توان آن

با پیشرفت های زیادی که در زمینه مهندسی برق انجام شده است، ژنراتور گازوئیلی پیشرفت زیادی داشته و در اندازه های متنوع و گوناگونی تولید می‌شوند.
اندازه دیزل ژنراتورها، باهم یکسان نیستند زیرا هر کدام دارای کاربرد های مختلفی هستند که برای ساختمان ها، منازل یا کارگاه های صنعتی و غیره مناسب باشند. ژنراتور های دیزلی با ظرفیت های 5 کیلو وات الی 50 کیلو وات برای مصارف خانگی در بازار وجود دارند و به آسانی در دسترس قرار دارند.
اما دیزل ژنراتور صنعتی بزرگ با توان 50 کیلو وات الی 3 مگا وات بر روی شاسی چرخ دار نصب شده اند و دارای ابعاد و اندازه بسیار بزگتری هستند
ژنراتور های گازوئیلی صنعتی در ابعاد و اندازه بسیار بزرگ، بیشتر در مراکز بیمارستانی، ساختمان سازی و راه سازی، کشاورزی، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین در استخراج معادن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابعاد و اندازه فیلتر دیزل ژنراتور

به دلیل اینکه اندازه موتور دیزل ها باهم تفاوت دارند، اندازه فیلتر ها هم به نوع و قدرت موتور و میزان سوخت مصرفی آن بستگی دارد، بنابراین در موتور های گوناگون با سایز ابعاد گوناگون از فیلتر هایی با اندازه های مختلف استفاده می شود.
اندازه یا سایز فیلتر ها برطبق سطح فیلتراسیون آنها مشخص می‌شود. مثلاً در موتور های کوچک که دارای تعداد سیلندر های کم است و قدرت پایین دارد یک فیلتر با اندازه کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد چون میزان سوخت مصرفی موتور کم است و فیلتر توانایی این را دارد که این مقدار سوخت را تصفیه کند.
در موتور های با سایز بزرگتر این امکان وجود دارد که از یک فیلتر بزرگتر و یا دو فیلتر (دو قلو) استفاده شود.

ابعاد و اندازه محل قرار گیری دیزل ژنراتور چگونه محاسبه می شود؟

ابعاد و اندازه دیزل ژنراتور ها را بر طبق اتاق یا مقدار فضایی که برای آنها در نظر می‌گیرند محاسبه می‌کنند، یعنی هنگامی که یک دیزل ژنراتور را می‌خواهند در مکانی مورد استفاده قرار بدهند، باید فضای اتاق را در نظر بگیرند.
براساس قوانین انجمن آتش نشانی و استاندارد جهانی برق باید فضا و ابعاد سیستم های الکتریکی طوری طراحی شود که ۲ نفر بتوانند در آن تردد کنند و در زمانی که لازم است ابزار را به بتوانند یکدیگر منتقل کنند و لازم است که محل استقرار تجهیزات در یک یا دو طرف اتاق قرار بگیرند.
فضای مابین آن تجهیزات ۶۰۰ ولت یا کمتر بین ۱ تا ۱.۳ متر باشد و تجهیزات بیش از ۶۰۰ ولت احتیاج به فضای ۱ تا ۴ متر دارند. اتاق هایی که سرویس های ۱۲۰۰ آمپر یا بیشتر را نگهداری می کنند احتیاج به ۲ درب خروجی دارند تا در مواقع اضطراری از آنها استفاده کنندو برای دیزل ژنراتور تمامی این موارد را باید درنظر گرفته شود.
معمولا برای استقرار دیزل ژنراتور ها و برای مشخص کردن ابعاد اتاق دیزل ژنراتور و فضای که لازم است برای آنها در نظر بگیریم این نکته اهمیت دارد که فضای بین ژنراتور و دیوار نباید کمتر از عرض ژنراتور باشد.

انتخاب دیزل ژنراتور مناسب ابعاد کار

دستگاه های تولید برق با ابعاد مناسب کار، بر طبق ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم انتخاب می شوند و همینطور بر طبق قدرت تولیدی و به کیلو وات دسته بندی و نامگذاری می‌شوند و بر اساس نوع مصرف آنها انتخاب می شوند.
همچنین آنها بر اساس تولید برق مستمر یا اضطراری مشخص می‌شوند و نشان می دهند که کدام اندازه دیزل ژنراتور مورد نیاز است و باید مورد مصرف قرار بگیرد.
اما معمولا برای انتخاب دیزل زنراتور مناسب ابعاد کار باید به ابعاد و اندازه دیزل ژنراتور و نوع سوخت مصرفی توجه کرد.

سوخت دیزل ژنراتور

شاید این سوال تا به حال برای شما پیش آمده باشد که علت انتخاب بیشتر دیزل ژنراتور ها نسبت به ژنراتور های گاز طبیعی چیست.
برای انتخاب ژنراتور های مناسب ابعاد کار عوامل گوناگونی مانند تامین سوخت و ذخیره آن وجود دارد، همچنین شرایط کار و تامین بار و غیره هم موثر هستند.
یکی از دلایلی که دیزل ژنراتور ها انتخاب می شوند این است که تعداد تامین کننده های قطعات آن بیشتر است و تعمیر و نگهداری آنها احتیاجی به دانش و تجربه زیادی ندارند و همینطور روش حمل و نقل و راه اندازی آن ساده تر است.
از آنجایی که دیزل ژنراتور ها از مواد خاصی ساخته می شوند و فرایند ساخت آنها نیز ساده تر است، کمتر دچار فرسودگی می شوند و طول عمر بالاتری دارند. این مساله یکی دیگر از علل انتخاب دیزل ژنراتور مناسب ابعاد کار است.
در ژنراتور های گازی هزینه اولیه تهیه بیشتر است و تنها مزیت آن از نظر اقتصادی برای مصرف کننده، تامین سوخت راحت تر آنها است که خود یکی از امتیازات برای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب ابعاد کار می باشد.

اندازه دیزل ژنراتور

اندازه دیزل ژنراتور ها به توان آنها بستگی دارد. از دیزل ژنراتور هایی که کوچک هستند و از ۵ تا ۵۰ کیلو وات برق تولید می کنند، معمولا برای ساختمان ها و آمارتمان ها و مجتمع های کوچک استفاده می شود.
اما دیزل زنراتورهایی با توان بالاتر از ۲۵۰ کیلو ولت آمپرهم برای تولید برق اضطراری استفاده می شود لذا برای تامین برقی به دو روش مستمر یا در زمان اوج مصرف و یا حتی در زمانی که کمبود ژنراتور های بزرگتر حس می شود، می توان آنها را به کار برد.
کشتی ها و بسیاری از وسایل نقلیه بزرگ زمینی مثل قطار ها هم ژنراتور های دیزلی را مورد استفاده قرار می دهند و نه تنها برای تامین برق روشنایی از آنها استفاده می کنند، بلکه آنها را برای تامین نیروی محرکه مورد نیاز خود هم مورد استفاده قرار می‌دهند.
دیزل ژنراتور های با اندازه بزرگتر، با نیروی محرکه برق پرظرفیت، این توانایی را دارند که حرکت یکنواخت و قدرتمندتری داشته و استفاده مناسب تری از فضا را داشته باشند.

برای خرید انواع دیزل ژنراتور در ابعاد و اندازه های مختلف می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
 

11 دی 1400
منبع:
دیدگاه خود را بنویسید