FA

کانوپی چیست؟

کانوپی یکی از وسایلی است که در صنعت کاربرد گسترده ای دارد. در لغت کانوپی را به عنوان سایبان می شناسند. کانوپی معمولا یک محفظه فلزی است که در قسمت دیزل ژنراتور کاربرد دارد و آن را می پوشاند.

کانوپی برای مجموعه های مختلف با اصول خاصی طراحی می شود زیرا اگر استاندارد نباشد، میزان دبی ورودی و خروجی تنظیم نباشد موجب آسیب رساندن به موتور ژنراتور می شود. کانوپی هم موجب کاهش آلودگی صوتی می شود و هم از مجموعه در برابر سایر عوامل خارجی محافظت به عمل می آورد.

یکی از مشکلات دیزل ژنراتور ها داشتن آلودگی بسیار زیاد در حین انجام کار است. که موجب می شود ساکنان اطراف آزرده خاطر شده و اثرات نامطلوب بسیاری برای آن ها دارد. همچنین آلودگی صوتی ناشی از دیزل ها سبب کاهش شنوایی و ایجاد مشکلات شنوایی، ماراحتی اعصاب، افزایش ضربان قلب و مشکلات بسیار زیاد دیگری دانست.

اقدامات بهداشتی کاهش آلودگی صوتی

اقدامات بهداشتی برای کاهش اثرات نامطلوب آلودگی صوتی موجب شد تا آن ها دسته بندی برای منابع آلودگی ایجاد کنند در این دسته بندی که به شرح زیر است دیزل ژنراتور در چهارمین دسته قرار می گیرد.

 1. 1. محدوده ایمن: در این محدود جهت رعایت ایمنی صدا باید از 70 دسی بل کم تر باشد.
 2. 2. محدوده بهداشتی: در این محدوده صدا بین 70 تا 80 دسی بل قرار می گیرد.
 3. 3. محدوده هشدار: در این محدوده صدا بین 85 تا 90 دسی بل واقع است.
 4. 4. محدوده خطر: در این محدوده میزان صدا بیشتر از 90 دسی بل بوده و تمام موسسات بین المللی آن را محدوده ای پرخطر می دانند.

با توجه به این که دیزل ژنراتور در گروه چر خطر است تنها راه برای در امان ماندن از آلودگی صوتی ناشی از آن نصب کانوپی است تا از آسیب های وارده به اطرافیان و پرسنل جلوگیری به عمل آید.

عملکرد کانوپی به چه صورت است؟

همان طور که پیش از این گفتیم استفاده از کانوپی می تواند از ایجاد آلودگی های صوتی در دیزل ژنراتور جلوگیری نماید. عملکر کانوپی به گونه ای است که سبب شکستن حجم صدا می شود و در نتیجه میزان صدا را کاهش می دهد. به علاوه دیگر عملکرد کاناپی حفاظت از دستگاه ژنراتور است. دستگاه های ژنراتور جزو دستگاه های پیستونی و صنعتی هستند که در حین صدای بسیار زیادی تولید می کنند.

در مراکز درمانی، مسکونی و ... از این دستگاه ها استفاده بسیار زیادی می شود بنابراین نمی توان به خاطر آلودگی صوتی که دارند آن ها را کنار گذاشت. پس بهترین راه مهار کردن صدای ناشی از کارکردن ژنراتور به وسیله کاناپی است. کاناپی ویژگی های دیگری نیز دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. 1. استفاده از خفه کن برای کم کردن صدای ژنراتور.
 2. 2. داشتن انواع آب گرمکن که در ماطق سرد بسیار پر کاربرد است.
 3. 3. مخزن گازوئیل در کاناپی متناسب با مصرف و توان موتور ساخته می شود.

قفل کاناپی دیزل ژنراتور

برای جلوگیری از دسترسی به دیزل ژنراتور از قفل کانوپی استفاده می شود. با استفاده از این قفل ها امکان دسترسی به دیزل توسط افراد غریبه غیر ممکن می شود. لازم است در محیط های پررفت و آمد حتما درب کانوپی قفل شود تا دسترسی به آن وجود نداشته باشد.

مزایای استفاده از کانوپی چه هستند؟

 1. 1. یکی از کاربرد های بسیار مهم کانوپی کاهش آلودگی صوتی ناشی از دیزل ژنراتور است. اعصاب شنوایی انسان به گونه ای است که صوت بیش از 85 دسی بل موجب آسیب به آن می شود. در نتیجه دیزل ژنراتور که دست کم 90 دسی بل است موجب آسیب به شنوایی انسان می شود اما کانوپی از ایجاد این آسیب جلوگیری می کند.
 2. 2. قابلیت باز و بسته کردن آسان یکی دیگر از مزیت های استفاده از کانوپی است.
 3. 3. استفاده از رنگ در سطح کانوپی موجب افزایش عمر مفید کانوپی شده و کم ترین آسیب را برای کسانی که کار سم پاشی را انجام می دهند، دارد.
 4. 4. یکی از عوامی که موجب می شود کانوپی ها صدا را کاهش دهند، استفاده از عایق های صوتی و حرارتی است که هم صدا را کاهش می دهد و هم خطرات ناشی از حرارت را به حداقل می رساند.
 5. 5. کانوپی آلودگی صوتی در بیمارستان ها، مسکن و ... به حداقل می رساند.
 6. 6. بی نیاز از موتورخانه برای نصب.
 7. 7. حفاظت از دستگاه در برابر سرقت ، دستکاری و عوامل بیرونی مانند گرد و غبار.
 8. 8. دسترسی به باتری و مخزن سوخت با استفاده از کاناپی آسان است.
 9. 9. داشتن کلید اضطراری در بخش بیرونی
 10. 10.بدنه آن از جنس ورق گالوانیزه است.

18 اسفند 1399
منبع:
دیدگاه خود را بنویسید